Ağız kokusu boşanma nedeni

Ağız kokusu boşanma nedeni
Ağız kokusunun kadın ve erkeklerin başlıca sorunlarından biri haline geldiği belirtildi. Uzmanlar, başta kadınlar olmak üzere çok sayıda hastanın diş hastanesi ve hekimlerine başvurduğunu belirtiyor.

Ağız kokusunun kadın ve erkeklerin başlıca sorunlarından biri haline geldiği belirtildi. Uzmanlar, başta kadınlar olmak üzere çok sayıda hastanın diş hastanesi ve hekimlerine başvurduğunu belirtiyor.

Konak Diş Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Profesör Doktor Necmi Gökay ve diş eti hastalıkları uzmanı Işıl Bakırsoy, ağız kokusu şikayetiyle kendilerine başvuran hasta sayısında dikkat çekici artış olduğunu bildirdi.

Diş eti hastalıkları uzmanı Işıl Bakırsoy, kendilerine ağız kokusu şikayetiyle başvuran hastaların fazlalaştığını belirterek, özellikle kadınların kendilerine, 'Eşim sabah saatlerinde ağzımın koktuğunu söyledi, çok üzülüyorum, rahatsız oluyorum, bu kokunun geçmesini istiyorum' diyerek başvurduklarını söyledi.

Eğitim ve bilinç seviyesi yüksek ya da eşi tarafından uyarılan hastaların muayenesinin ardından ağız kokusuna neden olacak faktörleri tespit ettiklerini ve ardından tedaviye başladıklarını belirten doktor Bakırsoy, "Genellikle ağız gargaları çok yaygın kullanılıyor. Hastalar ilk olarak bunu deniyorlar. Ama tabi biraz ilerlemiş problemleri varsa sadece hastanın kendi çabasıyla kokunun giderilmesi mümkün olmuyor. O zaman mutlaka bir diş hekimi tarafından tedavileri gerekiyor. Son yıllarda özellikle fazla başvuru var. Daha çok kadınlar bize başvuruyor" dedi.

Doktor Işıl Bakırsoy, günlük rutin diş fırçalama alışkanlığının edinilmesinin önemine dikkat çekerek, dil yüzeyinin de iyi temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Bakterilerin dilin arka ve yanakların iç yüzeylerine tutunması nedeniyle de ağız kokusu oluşabildiğini dile getiren Bakırsoy, şöyle konuştu: "Mesela dilin arka ve yanakların iç yüzeylerinde de sülfür üreten bakteriler ağız kokusuna neden olabiliyor. Onların o yüzeylerde de tutunabildikleri bilimsel çalışmalarla gösterildiği için oraların nasıl temizleneceği konusunda bilgilendiriyoruz. Rutin diş fırçalamanın dışında dil yüzeyinin de temizlenmesi gerekiyor. En temelde fırçalama, ara yüz temizliği, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanılmalı. Dil yüzeyi için de dil temizleyiciler var. Hatta bazı fırçaların arka yüzeyleri ona uygun olarak dizayn ediliyor. Ya da dil temizleyici alamıyorsa fırçayla oraları nasıl sıyırabilir, onları gösteriyoruz. Tedavi olmaları şartıyla tabi. Ağız içinde nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyorsa yönlendiriyoruz hastaları."

Diş eti hastalıkları uzmanı Işıl Bakırsoy, çok sayıda kişinin günlük hijyen alışkanlıklarının iyi olmaması nedeniyle diş eti hastalığı sorunu olduğunu söyledi.

Ağız hijyenini bozan faktörlerin önemli olduğunu belirten Bakırsoy, şöyle konuştu: "Hastanın günlük hijyen alışkanlığının iyi olmamasına bağlı diş eti hastalığı problemi olması, ağız ortamında bakteri birikimine neden olacak bazı faktörlerin olması. Bunlar çürük olabilir, uygun yapılmamış dolgu ve protezler olabilir. Hastanın protezlerini daha hijyenik ve temizlenebilir şekilde ve bakteri doğmasına neden olmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Bunlar primer nedenler. Diş eti hastalıkları toplumda çok yaygın. Fırçalamada bilinç çok yüksek değil. Buna bağlı olarak ağız kokusu da çok yaygın hastalarda."

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ
Hastane Başhekimi Prof.Dr. Necmi Gökay, iyi yapılmamış dolgu ve protezler, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, kalitesiz malzemeyle dolgu yapılması, ağız kuruluğu gibi birçok faktörün ağız kokusuna neden olabileceğini belirtti.

Prof. Gökay, şu tespit ve uyarılarda bulundu: "Dolgular iyi yapılmamış olabilir. Dolguların kenarlarında çıkıntılar vardır, onlar mikropların üremesine neden olur. Kalitesiz dolgu kullanılmış olabilir. Kalitesiz dolgu mikrop tutar. Bir de ağız kuruluğu var. Ağız kuruluğu genelde bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Tükrük bezi hastalıkları veya bazı ilaçlar ağız kuruluğu yapabilir. Ağız kuruluğuna bağlı ağız kokusu olabilir. Sonuçta hepsinin tedavisini diş hekimi yapar. Dolgu ve protezler düzgün, kuralına uygun yapılırsa ağız kokusu olmaz."
Ağız ve diş sağlığı temizliğinin düzenli yapılması gerektiğini anlatan Gökay, şunları söyledi: "Diş hekimleri mesleki birikimini en güzel şekilde kullanmalı. Kaliteli malzeme, diş etine, kuralına uygun protez yapılırsa ağız kokusu oluşmaz. Dolgular da aynen şekilde kuralına uygun yapılmazsa bakteri oluşur. Ağız kokusunun sebebi bakteri. Bakteri çoğaldığı zaman ağız kokusu yapar. Protezlerin, dolguların ve her türlü diş ve diş eti işleminin kuralına uygun yapılması önemli."

YorumlarKapatBakın